SKUPAJ SE IMAMO LEPO – IDEJE ZA DEKLETA IN FANTE

Spoštovani starši in spoštovani vaši otroci…no malo so tudi moji  kakšno urico na teden.

Tretji teden je za nami. Sama si včasih rečem, da sem se že navadila novega načina življenja. Pa se nisem in ne želim si. Želim si vse tako kot je bilo prej, da grem  v službo, da vidim nasmejane otroke, zadovoljne vzgojiteljice, da občutim da sem nekoga nekaj novega naučila ali pa da skupaj ugotoviva, da se bova morala še truditi.

Pripravila sem prispevek, ki sem ga poimenovala Skupaj se imamo lepo. Zbrala sem nekaj  aktivnosti najprej za nas, dekleta, ki imamo seveda prednost, potem nekaj za fante, brez katerih ne bi zmogle uresničiti vseh naših sanj, vse pa na koncu vabim v majhno hišico, ki vedno lahko dobi veliko srce, ker so v njej pravi in srčni ljudje.

Naj s tem zaključim tale teden in vam vsem skupaj zaželim sproščen vikend in naj vam zdravje še naprej služi.

Lep pozdrav, učiteljica Vesna

ZA DEKLICE

Dekleta bomo najprej poskrbele, da bomo lepe in urejene.

Potem si bomo izdelale ogrlico.

Prva ogrlica je iz pobarvanih makaronov.

Ker smo zunaj  v teh dnevih že videli  kakšnega metulja, si  bomo dame metulja  nadele tudi na svoje prste.

Uporabile bomo kosmateno žico.

ZA FANTE

Fantje bodo po tleh naredili cesto iz pleskarskega lepilnega traku.

Kje pa so avtomobili?

Prijetno utrujeni in polni lepih vtisov se bomo vrnili domov.

HIŠKA POD MIZO

Naša hišica je nastala pod mizo, stene so iz odej,  v njej pa ležimo na preprogi in blazinah.

Edina napaka te hišice je računalnik na njeni »strehi«, ki pa nam kljub napačni odločitvi, da smo ga postavili tja, ni prinesla neljubega dogodka.

Zelo bomo veseli kakšnega malo večjega obiskovalca, da se bomo lahko skupaj pogovarjali, smejali, brali. Če pa obiskovalci prinesete s seboj še kakšen čips ali smokije, nam bo pa vsem še bolj lepo.

Namesto kartona uredite nohte na rokah.

Druga ogrlica je iz  plastičnih slamic.

Dekleta, majhna in velika, uporabite tudi svojo domišljijo in material, ki ga imate doma.

Metulj pa lahko postane tudi zapestnica.

Potem bomo šle pogledat, kaj delajo naši fantje.

Povedale smo jim, da si želimo, da nas peljejo na izlet.

Tukaj so se skrili. V  veliki garaži, kjer so morali sodelovati vsi fantje v družini.

Pripravila:Vesna Tavčar, spec. pedagoginja

DOMAČ PRALNI PRAŠEK

Potrebujemo:

• 125g  Marseille mila
  • 2l vroče vode
  • 1 žlica soli
  • 1,5 žlice sode bikarbone
  • 2 žlici kisa za vlaganje

Pripomočki:

• plastična merilna posoda
  • skleda
  • večji lonec
  • strgalo za sir
  • veliko žlico
  • 3 manjše posodice
  • kuhalnico

POSTOPEK:

S strgalnikom naribaj milo v skledo.

V večjem loncu pogrej vodo. Naj ne bo  vrela, ampak zelo vroča. Vanjo vsuj naribano milo in mešaj, da se milo stopi.

Dodaj sol in premešaj.

Dodaj sodo, premešaj.

Na koncu dodaj kis. Nastala bo zanimiva reakcija. Pomešaj.

Mešaj, dokler se ne shladi (pomešaj na vsake nekaj časa, ker se hladi kar nekaj ur).

Nato presuj v plastično posodo s pokrovom.

Pri pranju doziraj s posodico 1dl direktno v boben.

Prispevek pripravila:Veronika Repinc Bajrič

PEKA KRUHA IZ DROŽI

Zdaj je idealen čas, da se naučimo speči domači kruh in to brez kvasa.

Kaj so droži?

Droži (divji kvas, naravni kvas, kislo testo) so različna poimenovanja za isto stvar – združbo mlečnokislinskih bakterij in kvasovk iz naravnega okolja, s katerimi pripravljamo kvašeno testo. Bakterije se pod ustreznimi pogoji razmnožujejo.

KAKO USTVARIMO DROŽI?

Potrebujemo:

•  velik kozarec za vlaganje
  • gazo
  • elastiko
  • polnozrnato moko
  • vodo
  • žlico
  • tehtnico

1.dan:  Stehtamo 100g vode in 100 g polnozrnate moke, zmešamo v kozarcu, pokrijemo z gazo ter postavimo na polico.

2. dan: 50g zmesi damo stran, dodamo pa 50g moke in 50g vode, pokrijemo z gazo ter pustimo stati.

3. dan: 100g zmesi damo stran, dodamo pa spet 50g moke in 50g vode, pokrijemo in pustimo

4. dan: Ponovimo isto.

5., 6. in 7. dan:  Ponovimo isto.

POTREBUJEŠ:

• 400g bele moke
  • 230 g mlačne vode
  • 160 g droži
  • 5 g soli

Po sedmem dnevu naj bi droži izgledale takole.

Droži že lahko porabiš za peko kruha.

PRIPRAVA TESTA:

Moko, vodo, sol in droži zmešaš v skledi,

jih vsaj 15 minut gneteš (na pomokani mizi),

nato pa daš za 3 ure vzhajati (v skledo, ki jo pokriješ).

Ponovno pregneteš, oblikuješ in ponovno vzhajaš 3 ure.

Nato prekucneš testo na naoljen in pomokan pekač. Pečico ogreješ na 200°C. Pod pekač daš na rešetko nizko posodo z vodo. Pečeš 35 minut.

Droži v kozarcu moraš »nahraniti« enkrat na dan. Kar odvzameš, toliko moraš dodati. Ker smo porabili 160 g, dodamo 80 g polnozrnate moke in 80 g (ml) vode. Premešamo in pokrijemo z gazo. Droži lahko postavimo tudi v hladilnik. V tem primeru jih »nahranimo« enkrat na teden.

Odstranjenim drožem lahko dodaš malo soli, jajce, nariban sir in spečeš omleto.

S kruhom sta eksperimentirala Urban in Veronika

Prispevek pripravila:Veronika Repinc Bajrič